Het is geen geheim meer: de Arizona-regering heeft besloten om de terugkeer naar het werk van werknemers met een arbeidsongeschiktheid een prioriteit te maken. Sinds 1 januari 2026 zijn er tal van wijzigingen aangebracht in de wetgeving om de terugkeer naar het werk te bevorderen of te stimuleren.
Een van deze wijzigingen betreft de invoering van een actief verzuimbeleid, dat tot doel heeft de terugkeer naar het werk in geval van arbeidsongeschiktheid te vergemakkelijken en voor te bereiden. Wat houdt dat precies in?
Een verplichte procedure om contact te houden
Volgens veel deskundigen is het onderhouden van contact met arbeidsongeschikte werknemers een van de factoren die een (snellere) terugkeer naar het werk mogelijk maken. In de praktijk is het onderhouden van dit contact echter verre van vanzelfsprekend. Sommige werknemers geven spontaan nieuws over zichzelf, terwijl anderen pogingen tot contact afwijzen of de voorkeur geven aan communicatiemiddelen die geen directe dialoog mogelijk maken (bijvoorbeeld schriftelijk).
Om werkgevers hierin te ondersteunen, verplicht de Codex welzijn op het werk werkgevers voortaan om een procedure in te voeren om contact te houden met werknemers die arbeidsongeschikt zijn. Deze procedure moet met name bepalen door wie de werknemer wordt gecontacteerd (bijvoorbeeld zijn directe leidinggevende, een medewerker van de personeelsdienst, enz.) en hoe vaak er contact wordt opgenomen. Deze procedure mag echter niet worden gebruikt om na te gaan of de afwezigheid gerechtvaardigd is.
Een dergelijke procedure biedt werkgevers bovendien de mogelijkheid om een echte medewerkingsplicht voor hun werknemers in te voeren. Aangezien het onderhouden van contact een verplichting wordt, beschikt de verstandige werkgever voortaan over een hefboom om een dialoog aan te gaan over de mogelijkheden om weer aan het werk te gaan.
Deze procedure moet worden opgenomen in het arbeidsreglement, volgens de gewone wijzigingsprocedure (met name raadpleging van de werknemers door middel van een aankondiging en het ter beschikking stellen van een register, of een akkoord in de ondernemingsraad, indien die er is).
Maar ook een breder beleid inzake afwezigheden
De invoering van de procedure voor het onderhouden van contact moet bovendien passen in een breder actief beleid inzake afwezigheid, dat tot doel heeft de terugkeer in geval van arbeidsongeschiktheid voor te bereiden. Dit beleid hoeft, in tegenstelling tot de procedure voor het onderhouden van contact, niet in het arbeidsreglement te worden opgenomen.
De Codex welzijn op het werk zwijgt over de inhoud van dit actief beleid inzake afwezigheid. Naar onze mening moet dit beleid op transparante wijze voorzien in alle maatregelen die zullen of kunnen worden genomen in geval van arbeidsongeschiktheid. Dit betreft met name de controle door een controlearts, de beoordeling van het arbeidspotentieel door de preventieadviseur-arbeidsgeneesheer (voortaan verplicht na 8 weken arbeidsongeschiktheid) of het systematisch gebruik van het re-integratietraject.
Naast deze maatregelen stelt een dergelijk beleid werkgevers ook in staat om de nadruk te leggen op alle ondersteuningsmaatregelen die beschikbaar zijn voor afwezige werknemers, evenals op middelen die bedoeld zijn om dergelijke afwezigheden te voorkomen. Dit kan betrekking hebben op interne dialoogkanalen (hiërarchische lijn) of externe (preventieadviseur-arbeidsgeneesheer), maar ook op programma’s voor personeelsondersteuning (psychologische of medische ondersteuning). Naast de wettelijke
verplichting kunnen werkgevers in dit beleid een kans zien om een echt kader voor preventie en begeleiding van verzuim te ontwikkelen.
Door Julien HICK, Partner, AKD Benelux law firm & Heleen FRANCO, Senior associate, AKD Benelux law firm
Lees ook : 12 concrete antwoorden op vragen die u mogelijk heeft over hun verplichtingen.